MUÇEP; “Danıştay kararı uygulansın”

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA Çevre Platformu’nun(MUÇEP) Milas’ta gerçekleşen 12. Olağan Meclis Toplantısı’nda, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın, Muğla kıyılarının MUÇEV adlı bir şirket tarafından özel firmalara işletmeye verilmesine karşı Danıştay’ın aldığı iptal kararına uyulmasını istedi.

Milas Prof. Dr.Aşkidil Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelen MUÇEP üyeleri katıldı. Datça’dan katılan Mimar Faruk Şahin sunumunda, MUÇEP’in sadece korunan kıyı alanlarında değil, Muğla bütününde ve etki alanında kalan doğal alanların tümünde takip ve kontrol çalışmalarını yürütmesi ve bu amaç doğrultusunda ihtiyaç duyacağı yerel katılım ve desteği sağlaması gerektiği vurguladı.

 

Ören’den katılan Meliha Tekin’in sunumunun ardından, Yatağan Kırıkköy’de  yapılması planlanan termik santralle ilgili Muğla Büyükşehir ve etkilenecek diğer belediyelerin bu girişime dur diyecek ortak bir deklarasyona imza atmaları gerektiğini ve bunun için girişimde bulunacaklarını ifade etti.

Toplantı sonrasında şu bildirge açıklandı:

 

MUÇEP 12. toplantısı sonuç bildirgesi

Muğla kıyılarına yayılmış koruma alanları, sadece Türkiye ölçeğinde değil tüm Akdeniz ölçeğinde çok önemli büyüklükte ve kesintisiz bir koruma alanı zinciri oluşturmaktadır. Ancak kıyılara sıkışmış bu koruma bütünlüğünün karşı karşıya kaldığı önemli risklerden biri, gerisinde kalan dağlık bölgelerin herhangi bir doğa koruma çerçevesine sahip olmamasıdır. Doğa Derneği tarafından 2006 yılında tamamlanmış olan ‘Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları’ kitabında bu alanlardan 5 tanesi (Batı Menteşe Dağları, Sandras Dağı, Gölgeli Dağları, Doğu Boncuk Dağları, Girdev Gölü ve Akdağlar) Önemli Doğa Alanı olarak tespit edilmiştir.

 

MUÇEP’in sadece korunan kıyı alanlarında değil, Muğla bütününde ve etki alanında kalan doğal alanların tümünde takip ve kontrol çalışmalarını yürütmesi ve bu amaç doğrultusunda ihtiyaç duyacağı yerel katılım ve desteği sağlaması gerektiği vurgulandı. Söz konusu alanların yer aldığı ve henüz MUÇEP katılımı olmayan ilçelerde, MUÇEP’in tanıtımı ve ilişkilerin kurulması için çalışmak üzere bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.

Muğla kıyı alanlarından bilinen 14 adedinin işletmesinin, ÇŞB tarafından, Muğla Valiliği ile birlikte kurdukları MUÇEV Ltd. Şti. unvanlı şirkete ihale bile yapılmadan, bir protokolle verilmiştir.

 

Bu protokollerden Akyaka Kadın Azmağı ve İztuzu bölgesine ait olanların idare mahkemesi kararlarıyla, MUÇEV’in yönetmelikte belirtilen kamu yararına dernek veya vakıf olmadığı gerekçesiyle iptal edildiğini; bu kararlardan birinin Danıştay tarafından da onanmıştır.

 

Danıştay ayrıca, MUÇEV Ltd. Şti.’ne devir işlemine dayanak gösterilen Yönetmeliğin 65. maddesini de iptal etmiştir. Danıştay’ın bu kararlarından sonra, MUÇEV’le imzalanmış ve imzalanacak tüm protokollerin hukuki dayanağının kalmamıştır.

 

MUÇEV Ltd. Şti ile imzalanmış olan ve hukuka aykırılığı kararlarla tescil edilen mevcut tüm protokollerin iptali talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapılarak, bu taleplerin reddi halinde, dava açılması kararı alınmıştır.

 

Yatağan Kırıkköy’de yapılması planlanan ANT Enerji Yatagan Kırıkköy termik santraline ve çevrenin tahribatına dikkat çeken MUÇEPliler, “Muğla 4 adet termik santralle beraber turizmi daha ne kadar sürdürebilir” diyerek, Muğla Büyük Şehir, Yatağan Belediyelerinin ve 40 km etki alanına giren Bodrum, Marmaris Belediyelerinin, tüm partiler ve STK’ların da ortak deklarasyonla bu santrallerin yapımına dur demesini için, girişimde bulunma kararı verildi.

3-4 Mart’ta Doğa Derneği’nin Ankara’da yaptığı çalışmaya katılan MUÇEP’liler, Önemli Kuş Alanları Çalıştay’ı hakkında bilgi vererek, bahçemizden başlayarak kuş gözlemi yapmak, E-Bird (Kuşbank) üyesi olmak, gördüğümüz her serçenin kaydını e-bird’e girmenin önemi vurgulanmıştır.

Türkiye Otomobil Federasyonu Başkanı (TOSFED) Serkan Yazıcı tarafından açıklanan, 7 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’ye gelen Dünya Ralli Şampiyonası’nın, 2018’in Eylül ayında Muğla’nın Marmaris ve Ula ilçelerinde gerçekleşeceği öğrenilmiştir. Marmaris- Hisarönü- Bördübet- Karacahisar- Ula- Emecik’de doğanın göbeğinde kurulacak parkurlar, Yaban Hayat Alanları – Arıcılık Alanları – Tarım Alanları – Balıkçılık Alanlarını tahrip edecektir. Geçen yıl yerel halka ve çeşitli dernek ve platformlara parkur ve takvim için görüşlerimizin alınarak tasarlanacağı özellikle söylenmişken, bu sene valilik talimatı ile bildirimler yapılmaktadır. MUÇEP olarak bu bağlamda, ilgili kurum ve kuruluşlarla temasa geçerek alternatif öneri ve görüşlerin sunulmasına karar verildi.

Bir cevap yazın