İlklerin adamı Nail Yurdakul

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesi’nde yaşayan, sanat ve siyaset camiasından pek çok ünlü ismin terziliğini yapan 90 yaşındaki Nail Yurdakul ilklere doymuyor. Yaşından fazla ilklere imza atan Yurdakul’un 4 yıl önce çekilmiş klipinin olduğu yeni ortaya çıktı. Köyceğizli bir arkadaşının çektiği klip sosyal medyada yeniden paylaşılmaya başladı. Klip Eski Dostlar isimli şarkıyla başlayıp Yurdakul’un tanınmış eski dostlarıyla birlikte çekilen fotoğraflarıyla devam ediyor.

 

https://www.facebook.com/nail.yurdakul.9/videos/436332269840027/?q=nail%20yurdakul

Terzilik yaptığı dönemde Başbakan İsmet İnönü’yü giydiren, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal’a kurşungeçirmez yelek diken, sanat güneşi Zeki Müren’e sahne kostümleri hazırlayan, Ajda Pekkan için yaptığı ekose giysiyi dünya çapında moda haline getiren modacı Nail Yurdakul için, geçen yıl üzerinde 1965 tarihindeki resminin bulunduğu 65 kuruşluk posta pulu basıldı. İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde defile yapan, ünlü sanatçı Gönül Yazar’a pazar filesinden mayo hazırlayan ve Ankara’da yaptığı ‘Atatürk’ün milli mücadele ve günlük yaşamında giydiği kıyafetler’ defilesi ile 1970’li yılların ‘moda kralı’ Nail Yurdakul, bir başka ilki de dürüm dondurmayı Köyceğiz’e ilk getirenin olmasıydı.

 

Artık yaşıma göre ilkleri yapmaya çalışıyorum

Felç geçirip terziliği bırakan ve Köyceğiz’e yerleşen Nail Yurdakul, Köyceğiz’de iyileştiğini, rahatsızlığıyla ilgili hiçbir emarenin kalmadığını söyledi. İlklerin adamı olmaktan da mutlu olduğunu belirten Yurdakul şunları anlattı:
“Eskiden şunu yaptı, bunu yaptı olaylarından artık kurtulmak istiyorum. Evet gençliğimden itibaren çok güzel şeyler yaptım. Tabii ki bunlarla hatırlanmak benim için büyük gurur kaynağı. Ama ben ilklere hala devam ediyorum. Geçmiş artık geçmişte kaldı diyorum. Köyceğiz’de bir camiye kütüphane kazandırdım. Bağış kitap topluyorum. Yine Köyceğiz’e bir çeşme yaptıracağım. Köyceğiz’de 4 mevsim bir arada yaşanıyor. Köyceğiz anlatılmaz, yaşanır. Burada olmaktan çok mutluyum. Önce gazete, sonrasında da ‘Ayışığı’ isimli magazin dergisini çıkardım. Elimdeki nüfus cüzdanına göre yaşım 107 ama ben 90 yaşındayım. Bu da herkesin dilinde ve bana ‘yaşının brütü ve neti ne’ diye soruyorlar. Dergim devam ederken dürüm dondurma yaptım. Adım dondurmacı Nail’e döndü. Ben terzilikte adımı Amerikalara kadar taşıdım, orada ödüller aldım. Şu anda benim mesleğimi yapacak kimse yok. Terziliğimde rakibim hep kendim oldum. Benim model ve stillerim Avrupa’dan 6 ay önce piyasaya çıkardı. Bunlar tarih oldu. Yenilerine bakıyorum” diyerek şöyle devam etti:

 

Bir değil birkaç klip var

“Köyceğiz’de beni çok seven genç bir dostum dört yıl önce eski fotoğraflarımdan derlediği bir klip yaptı bana. Sonra bunun değişik versiyonlarını da hazırladı. O zamanlar sosyal medya ile bu kadar haşır neşir değildim. Şimdi dostlarım bu klipleri yayına koydular. Çok da mutlu olduğumu söyleyebilirim. Çünkü aradan onca yıl geçtikten sonra yeniden hatırlanarak gündeme getirilmek gerçekten çok güzel bir şey. Herkese çok teşekkür ediyorum”

[Best_Wordpress_Gallery id=”117″ gal_title=”nail yurdakul”]

Bir cevap yazın