Hareketli bir haftanın ardından

Bahattin Yücel, Haber
Haberi paylaşın

 

Geçtiğimiz hafta ilklerin yaşandığı TÜRSAB Genel Kurulu nedeniyle, sektörü ve doğal olarak seyahat acenteliği mesleğini yakından ilgilendiren gelişmelerle fazla ilgilenilmedi.

 

Örneğin Cruise seferlerini desteklemek amacıyla olduğu açıklanan, yeni bir teşvik geldi. Çok dar belki iki ya da üç seyahat acentesini ilgilendiren bu adrese teslim teşvik, eski bir hastalığın bu iktidar döneminde yeniden gündeme geldiğini gösteriyor.

 

İptal nedeni sadece fiyat rekabetiymiş gibi, iki yıldır Türkiye seferlerini durduran bazı uluslararası cruise şirketlerini, yeniden  özendirmek amacıyla, bazı limanlara getirecekleri yolcularına kişi başı 30.-$ teşvik primi ödenecekmiş.

 

Yıllar önce haksız rekabet yöntemiyle rakiplerini elemek amaçlı; ayakbastı adı verilen vergileri düşürterek, yer hizmetlerine  asgari fiyat uygulanması zorunluluğu getirilmesini sağlayan bazı uyanık meslektaşlarımızın, bu kez büyük olasılıkla TÜRSAB’ın ibra edilmemiş, seçimden kaçan eski yönetiminin de yardımıyla, bu teşviki almayı başardıkları anlaşılıyor.

 

Sığınmacılar konusunu iyi yönetmeyen iktidarın, batı karşıtı tutumla içeride prim yapma politikaları yüzünden, iptal edilen Cruise seferlerini geri getirmek mümkün olmasa da, bazı liman işletmeleriyle iç içe geçmiş ilişkileri bulunan seyahat acentelerinin,  geçmişte “cruise şirketlerine” gemi başına yaptıkları peşin komisyon ödemelerini, bu kez devlete yüklemekte başarılı oldukları seziliyor.

 

Bakalım uygulama nasıl gerçekleşecek?

 

Örneğin Batum’dan Trabzon limanına gemiyle alışveriş amaçlı gelecek turistleri kim organize edecek, hep birlikte göreceğiz.

 

Havayolu ile gelecek turistleri teşvik için de benzer ve sadece bir tek şirkette bulunan konfigürasyona özel olarak hazırlanan, koltuk teşvikleri önümüzdeki sezonda da uygulanacak. Bir anlamda kısa mesafeli uçuşların özendirildiği bu teşvik kapsamında, geçtiğimiz yıl kimlere ne kadar ödendiğini gösteren bir açıklaması olmalı değil mi?

 

Yıllar önce bir arkadaşım;  büyük fedakarlıklar yaptığından yakınan bir otel yatırımcısına- adı bende saklı-; “ne fedakarlığı”, demişti.. “Arazi devletten, para milletten geliyor, bir de şikayet mi ediyorsunuz?”

 

Aradan yıllar geçince,  arkadaşımın o yatırımcıya haksızlık ettiğini düşünmeye başlamadım değil.

 

Kamu arazilerini tahsis ettik, ucuz kredi hatta karşılıksız fonlar vererek oteller yaptırdık. Yetmemiş olmalı ki, sıra ceplerine para koymaya gelmiş.

 

 

Bir cevap yazın