Muğlalı öğrenciler İzmir Bölge finalisti

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA Özel Yönelt Anadolu Lisesi 49.TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 49.su düzenlenen Lise Öğrencilerinin hazırladığı ”Ergenlerin Problemli İnternet Kullanımının Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri” konulu proje, Araştırma Projeleri Yarışmasında İzmir bölge finalisti seçildi. Proje Kordinatörü Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran’ın danışmanlığını yaptığı projeyi Ece İrem Çoban isimli öğrenci hazırladı. Proje 12-15 Mart 2018 tarihleri arasında TÜBİTAK İzmir Bölge Sergisine davet edildi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi Proje Koordinatörü Betül Şohoğlu projeyle ilgili olarak “Bu araştırma ergenlerde problemli internet kullanımının ruh sağlığı üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma Muğla il merkezinde bulunan bir Anadolu lisesinde okuyan 159 öğrenci ile gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, problemli internet kullanımı ölçeği,(PİKO),Genel Sağlık Anketi-12 (GSA) kullanıldı. Çalışmanın verileri SPSS 22.0 kullanılarak değerlendirildi.

Sonuç olarak, ergenlerin problemli internet kullanımının ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği ve okul ve ailenin iletişimi güçlendirerek koruyucu psikososyal yardımların yapılması, ergenlerin ruh sağlığını korumak açısından önerilmektedir. Gelecekte bu çalışma sonuçları doğrultusunda problemli internet kullanımını azaltılarak ergenlerin ruh sağlığını korumaya yönelik deneysel çalışmaların yapılması önerilebilir” dedi.

 

One thought on “Muğlalı öğrenciler İzmir Bölge finalisti

  • Mehmet Ali hocam bu işlerde bir numaradır.Basarilarinin devamını diliyorum

Bir cevap yazın