Çıkın Çıkın Şiir

Haber
Haberi paylaşın

 

Halil Eğriboyun- Muğla

 

Şiir ile bilimin yol arkadaşı, şair ve bilim insanı Prof. Dr. Ayhan Çıkın, ölümünün 1. Yılında adına düzenlenen gecede şiirleriyle anıldı. Muğla Menteşe Belediyesi ve MUSANDER’in düzenlediği etkinlikte, şiir, müzik ve belgesel gösterimi yer aldı. Geceye birçok dernek de katkıda bulundu.

 

Şiir ile bilimin yol arkadaşı, şair ve bilim insanı Prof. Dr. Ayhan Çıkın, ölümünün 1. Yılında adına düzenlenen gecede şiirleriyle anıldı. Muğla Menteşe Belediyesi ve MUSANDER’in düzenlediği etkinlikte, şiir, müzik ve belgesel gösterimi yer aldı. Geceye birçok dernek de katkıda bulundu. Menteşe Belediyesi’nin katkılarıyla, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde düzenlenen anma etkinliğinde şiirle yeni tanışan birçok çocuk, Çıkın’ın şiirlerini okudu. Her saniyesinde Ayhan Çıkın’ın olduğu geceye, başta Muğla Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş olmak üzere, Ayhan Çıkın’nın eşi çocukları Yatağan Cazgırlar Muhtarı, Çıkın’ın köylüleri ve çok sayıda sanatsever katıldı. Duygusal anların yaşandığı gecede konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Prof. Dr. Ayhan Çıkın, hayatı boyunca bilimi kendine rehber edinmişti. Tarımsal alanda uluslararası düzeyde kabul gören çalışmalara imza atmıştı. Kültüre ve sanata da önem veren çok ince ruhlu bir şairdi. Biz de Menteşe Belediyesi olarak şair ve bilim insanı hemşerimizi saygıyla anıyoruz. Bu etkinliğimizle Ayhan Çıkın hocamızın anısını yaşatıyoruz. Onu unutmayacağız. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Ayhan Çıkın’ın belgesel filmi

Şair araştırmacı yazar Hamdi Topcuoğlu Ayhan Çıkın’nı anlattı. Muğla-Menteşe Belediye Bahattin Gümüş’e Aydınlama evleri önerisinde bulundu. Yazar şair Nabide Kılınç, Çıkın hakkındaki düşüncelerini şiirsel bir dille anlattı. Prof. Dr. Ayhan Çıkın’ın ortaokul arkadaşları Fehmi Özsoy ve Muammer Özler geceye katılanları, bilim adamının okul yıllarına götürdü. Sunuculuğunu Dilek Ekici’nin yaptığı gece de, Abdullah Demirel tarafından hazırlanan Ayhan Çıkın’ın belgesel filmi, perdeye bölüm bölüm değil, çıkın çıkın geldi. Sadettin Özbek, Halil Eğriboyun, Ali Rıza Korkut ve İlker Altınsoy gibi sanatseverin yanı sıra, şiirlerle yeni tanışan birçok çocuk Prof. Dr. Ayhan Çıkın’ın şiirlerini seslendirdi. Şiirlere flüt sanatçısı Dilara Elagözlü’nün ve gitar sanatçısı Evren Taşdelen’in müziği eşlik etti. Muğla Yatağan Yöresi Türkü ve ağıtlarının okunduğu geceye, Ali Akçay ve Uygar Karaca sanatçılar damgasını vurdu. Gecenin sonunda, bilimle şiirin yol arkadaşı Ayhan Çıkın’ın eşi Cemile Çıkın, sahneye gözyaşlarıyla çıktı. Çıkın, “Ayhan Çıkın dostları, sevenleri bize böyle bir gece yaşattıkları için çok teşekkür ederiz” dedi. Anma etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Ayhan Çıkın’ın eşi Cemile Çıkın’a çiçek ve plaket takdim edildi. Geceye katkıda bulunanlara teşekkür belgesi verildi.

Bir cevap yazın