Yol üstü otoparklardan para alınamayacak

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA’nın Marmaris ilçesi genelinde farklı cadde ve sokaklardaki “yol üstü ücretli otopark uygulaması” T.C. Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından alınan bir kararla (Esas no: 2017/165, Karar no: 2017/2374) iptal edildi.
Buna göre; Atatürk Caddesi, Orgeneral Mustafa Muğlalı Caddesi, Mustafa Kemal Caddesi, Ulusal Egemenlik Caddesi, Kubilay Alpugan Sokak, Yeniyol Caddesi, Siteler Mahallesi 248.,199., 130., 238. Sokak üzerinde bulunan ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Muğla Kent Hizmetleri İnşaat Turizm A.Ş tarafından ihale yoluyla bir özel şirket tarafından işletilen yol üstü ücretli otopark alanlarından ücret alınamayacak. Bu kararla Marmaris genelinde hiçbir yol üstü otopark alanından ücret istenemeyecek.
Mahkeme Heyetinin 20.12.2017 tarihinde aldığı bu karar 27.02.2018 tarihinde ilgili tüm taraflara tebliğ edildi.

 

Kanunu hatırlayalım

İmar Kanunu’nun 37. maddesine göre, yapı kullanma izni verildiğinde o bina içinde otopark alanı tahsis edilmesi gerekiyor. Eğer otoparkla ilgili alan tahsis edilmemişse yapı kullanma izni verilmemesi gerekiyor. Yasaya göre, eğer bina kendi içinde otopark yeri ayıramıyorsa, her araç için 20 metrekarelik otopark tahsis edilemiyorsa otopark parasının belediye hesabına yatırılarak, yapı ruhsat izni veriliyor.

 

Ücretsiz Otopark Zorunluluğu

Hukukçuların ortak görüşü de şöyle:

“Büyükşehir belediye başkanlıkları, otopark yönetmeliği uyarınca, her ilçe belediyesinin hesabına, faizli olarak hesap açtırması, halkın yararlanacağı ücretsiz bölge otopark yapılması gerekli. Ancak büyükşehir belediyelerinin hiçbirinin, topladıkları bu paraları, otopark amacıyla kullanmadığı, çarçur ettiği, amaç dışı kullandığı, vatandaşlara ücretsiz yararlanacağı bölge otoparkı yapmadığı anlaşılıyor. Bölge otoparkları yapmayınca yol amaçlı tahsis edilen yollar, caddeler daraltılarak otopark olarak kullanılmaya başlandı. Vatandaş, oralara park edecek ama ücretini ödemeyecek. Bu işlem, bu uygulamanın hukuka aykırı olduğunun mahkeme kararıyla tescilidir. Mahkeme kararları anayasa uyarınca tüm idareleri bağlar. Bu idare kararlarını yerine getirmeyen belediyeler suç işlemiş olur. Vatandaşın tazminat davası açma hakkı var”

 

Danıştay kararı var

Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yerel yönetimlerin yol, cadde ve sokak aralarındaki otopark uygulamasını Danıştay 8. Dairesi 2015 yılında aldığı bir kararla hukuka aykırı bulmuştu.

Daha önceleri, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde idare mahkemelerinin vatandaşın lehine yönündeki kararlarını temyize taşıyan belediyelere Danıştay emsal niteliğinde bir karar verdi.

Söz konusu kararda vatandaştan alınan otopark ücretinin hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

 

 

Bir cevap yazın