Saray eylemine jandarmadan geçit yok

Haber
Haberi paylaşın

 

Marmaris’in Okluk Koyunda yapımı devam eden yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayına tepki eylemi jandarma tarafından “İzin alınmadığı gerekçesiyle” engellendi. Çevreciler karara tepki göstermeden bölgeden ayrıldı.

 

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi İngiliz Limanı Okluk Koyunda sekizinci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal tarafından yaptırılan 4 oda bir salondan oluşan ve yaz tatillerini geçirdiği mütevazı Cumhurbaşkanlığı konutu yerine, 300 kişinin aynı anda konaklayabileceği nitelikte yaptırılan devlet konuk evine çıkan çevrecilerin yapmak istediği eylem engellendi. Emniyet güçleri çevrecileri bölgeye sokmadı.

Marmaris’ten bir büyük otobüs ile iki midibüsle yola çıkan 105 kişilik çevre grubuna özel araçlarıyla da bölgeye gitmek isteyenler destek verdi. Yaklaşık 200 kişilik grup Marmaris’in Armutalan Mahallesinden bölgeye ulaşmak isteyenler Marmaris çıkışında kontrolden geçirildi. Peşinden trafik ekipleri 500 metre sonra araçları tekrar durdurarak kontrol yaptı. Evrakları eksik olanlara ceza yazılırken bir araç seferden men edildi. Okluk Koyu’na 10 km. uzaklıktaki Yeşilbelde Mahallesi girişinde kamyonlarla yolu kapatan emniyet güçleri buradan geçişe izin vermedi.

 

İzinsiz eylem yapılamaz

Av. Necmettin Yankol

Emniyet güçleri valilikten izin alınmadığı gerekçesiyle bölgeye kimsenin sokulamayacağını açıklaması üzerine Marmaris Kent Konseyi Başkanı Av. Necmettin Yankol Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel ile telefonla görüşmesi de netice vermedi. Çevrecilerin yapmak istediği basın açıklamasına da yine izin olmadığı gerekçesiyle izin verilmedi ve eylemcilerin oradan ayrılması istendi.

 

Karacasöğüt yolu da kapatıldı

300 kişinin aynı anda konaklayabileceği nitelikte yaptırılan devlet konuk evine diğer bir ulaşım yolu olan Karacasöğüt yolu da yine bölgeye 10 km. kala jandarma ekiplerince kesilerek kimsenin geçişine izin verilmedi. Özel araçlarıyla gitmek isteyenler de aramaya tabi tutularak geçişe izin verilmedi. Her iki tarafta da jandarma ekiplerine polis ve polis köpeklerinin de destek verdiği gözlemlendi.

 

Oturma eylemi ve basın açıklaması da yasak

Her iki taraftan kesilen yollar nedeniyle çevreciler Okluk Koyu’nda buluşamadı. Yeşilbelde bölümündeki bölüm her hangi bir yerde basın açıklaması ve herhangi bir yerde de sessizce oturma eylemi yapmak istedi. Emniyet güçleri bunun da izne tabi olduğunu hatırlatarak buna da izin vermedi. Gruplar Marmaris’e yöneldiğinde Atatürk Heykeli bölgesinde de alınan sıkı önlemler nedeniyle burada da herhangi bir açıklama ve eylem gerçekleşemedi. Bunun üzerine çevreciler de herhangi bir olaya meydan vermeden bölgeden ayrıldı.

Marmaris Kent Konseyi yönetimi konuyla ilgili açıklamayı sonraki günlere bıraktığını açıkladı.

 

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”113″ gal_title=”okluk sarayı”]

One thought on “Saray eylemine jandarmadan geçit yok

  • İzin verilmedi diye tepki vermekten vazgeçmemeliyz. Bir yol aramaya deveam etmeliyiz.Geri dondurülecek olsak da daha büyük gruplarla gitmeye devam etmeliyiz. Tepkimizi yaymaya devam edelim.Nereye kadar susacağız. Susmanın çevreye faydası yok

Bir cevap yazın