Muğla Barosu’ndan Cezaevine Çocuk Odası

Haber
Haberi paylaşın

 

MUĞLA Barosunun girişimiyle Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Cezaevinde annesi yanında cezaevi koğuşunda kalmak mecburiyetinde bulunan 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için yapılan “Çocuk Oyun Odası” törenle açıldı. Oyun odasının cezaevlerinde zorunluluktan kalan çocukların, cezaevi koğuşunun ağır ve kasvetli ortamından gündüz saatlerinde uzaklaştırılıp, kendi çocuk dünyalarına, oyuna, neşeye, öğrenmeye, bilmeye, arkadaşlığa ve birlikte paylaşmaya alışabilmeleri için yapıldığı açıklandı.

Çocuk cinsel istismarlarının bu denli yoğun olduğu günlerde, çocukların ne denli özenle korunması gereken değerler olduğunun fark edilmesi için Muğla Barosu harekete geçti. Cezaevinde annesi yanında cezaevi koğuşunda kalmak mecburiyetinde bulunan 0-6 yaş aralığındaki çocukların bir nebze nefes alabilmeleri, cezaevi koğuşunun ağır ve kasvetli ortamından gündüz saatlerinde uzaklaştırılıp, kendi dünyalarına, çocuk dünyasına, oyuna, neşeye, öğrenmeye, bilmeye, arkadaşlığa ve birlikte paylaşmaya alışabilmelerini sağlamak için “Çocuk Oyun Odası” hazırladı.

Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan değişik yaşlardaki çocuklar için oluşturulan bu oyun odasında çocuklar arkadaşları ile birlikte gülüp, eğlenip, oyunlar oynayarak yaşamı hissetmeye çalışıyorlar.

 

Çocukların suçu ne?

Konuyla ile ilgili açıklama yapan Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun; “Cezaevinde kime sorsanız ‘Kader mahkumu’ olduğunu söyler. Aslında kısmen haksız da değildir. Yaşama dair bir anlık yanlışlar, kader denilen günde karşılamıştır onu. Ama o kaderine biraz ‘Kasıt’ ya da biraz ‘Taksir’ bulaştırmıştır. Oysa ne kastı, ne de taksiri olmadan cezaevinde olan bebekler – çocuklar da vardır. Asıl kader mahkumu onlardır. Ya annesinin karnında ya da kucağında gelmiştir o cezaevine. Orada yaşar, orada büyür. Yapmadığı, yaşamadığı anlar ve suçların cezasını çekmektedir artık o da.

İşte bu gerçek kader mahkumları için bugün Muğla E Tipi Kapalı Cezaevindeydik. Onlar koğuş dışında da yaşayabilsinler, oyun oynayabilsinler, yaşıtlarıyla gülüp eğlenebilsinler istedik. Gülün, eğlenin, oynayın kader mahkumları. Her bir gülümsemeniz bizim mutluluğumuz, ‘Çocuk Yaşam Odası’ndaki neşeniz yaşam sevincimiz olacak. Muğla Barosu’nun bu anlamlı projesinin fikir annesi Av. Ayşegül Mungan’a, Yönetim Kurulumuzun her bir üyesine, yapımı büyük bir özveriyle gerçekleştiren Ceza İnfaz Memuru Özgür Özdamar’a, Cezaevi Müdürü Celal Şen’e ve Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Sayın İlyas Yavuz’a süreçteki katkıları nedeniyle sonsuz teşekkürler ediyorum” dedi.

 

Tutuklularımız bize devletimizin bir emaneti

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz ise konuşmasında “Hep söylüyoruz suçlu da olsa, mahkeme kararı ile hakim kararı ile suçları sabit de olsa tutuklu da olsalar bütün hükümlülerimiz, tutuklularımız bize devletimizin bir emaneti bu gözle bakıyoruz. Olayı bu çerçeve de değerlendiriyoruz. Hakikaten bu güzel durum için baro başkanımıza teşekkür ediyoruz. Çocuklar bizim her şeyimiz zaten cezalının şahsi bir prensibi gereği çocukların ne suçu var diyoruz onlara. O muhabbeti sevgiyi o güzel ortamı kurabilirsek ne mutlu bize diyoruz. Katılımlarından dolayı bütün misafirlere teşekkür ediyoruz sağ olun var olun” diye konuştu.

Çocuk odasının açılış törenine Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Bir cevap yazın