Çevrecilerin zaferi

Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ortaca İlçesi sınırları içindeki İztuzu-Dalyan bölgesinde bulunan 3 alanın işletilmesine ilişkin MUÇEV’le imzalanan protokolün iptali için Muğla 2. İdare Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı Danıştan 13’ncü Daire tarafından onandı.

Hatırlanacağı gibi Dalyan Ağzı Günübirlik Alan ve Tesisleri ile Delikli Ada Yüzer İskele ve Dalyan Kanalı İskeleleri İşletilme hakkı Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığıyla kurulan MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şirketine 28 Mayıs 2014 tarihinde verilmişti. Karara itiraz eden Ortaca Belediye Başkanlığı Muğla 2.İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma istemiyle dava açmıştı. 2.İdare Mahkemesi 14 Ocak 2016 tarihinde kararı belediye lehine verince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü karara itiraz ederek davayı Danıştan 13. Daire Başkanlığına taşıdı. Başkan Nevzat Özgür, Üyeler Dr. Hasan Gül, Mürteza Güler, İlker Sert ve Fatih Mehmet Alkış’dan oluşan

13’ncü Dairesi oy birliğiyle Muğla 2. İdare mahkemesinin kararını 20 Mart 2017 tarihinde 15 gün içerisinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere onadı.

 

Plajımızı vermeyiz eylemi yapılmıştı

Olayları kısaca hatırlayalım:

İztuzu Plajının işletme hakkının Ortaca Belediyesi’nden alınarak MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti’ne devredilmek istenmesine halk tepki gösterdi. 23 Kasım 2014 tarihinde

Dalyanlılar teknelerle İztuzu Plajına hareket etti. İztuzu’ndaki tesislerde açıklama yapılarak saat 15’deki devir teslim olayına karşı çıkacaklarını açıkladı. Grup adına konuşan turizmci Recai Keçeci “Biz Dalyanlı olarak çok üzüldük. 50 yaşındayım bu plajda eskiden rant yoktu. Nedense şimdi burası birdenbire rant kapısı oldu. Belediye’de 5 yıl görev yaptığım süre içinde biz düzenli olarak buranın kirasını ödedik. Şu anda da burası belediyenin kiraladığı bir işletme. Kira devam ederken bir başka kiracıya teslim edilecek olması anlaşılır gibi değil. Burada hepimizi aşağılıyorlar. Bu davayı eşimize dostumuza anlatarak sesimizin daha gür çıkması için sayımızı artıralım. İnsanlarımız şu anda yanlış algılıyor. Sanki burayı bir şirket yönetirken başka b ir şirkete veriliyormuş gibi bir hava yaratılıyor. Evet burayı bir şirket işletiyor ama bu şirket Ortaca Belediyesi’ne ait” dedi.

 

Bizi de götürsünler

Dalyan yaşayanı ve olaylara karşı davalar açan Avukat Berna Babaoğlu’nun eşi Erkin Babaoğlu da “Biz plajımızı vermeyeceğiz. Bizim kimseyle kavga etmek gibi bir düşüncemiz yok. Eğer ciddi olarak almak istiyorlarsa buyurup bizi de götürsünler. Yapılan ihale usulsüz. Açılmış davalar var. Bunları kazanabileceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle Dalyan’da yaşayan insanlar olarak bu plajı kimseye teslim etmek istemiyoruz” diye konuştu. Nuray Tanrıtanır da “İztuzu ve bütün sahiller halkın ancak illegal bir şekilde burası bir şirkete verilmek isteniyor. Biz bu satışa engel olacağız” dedi.

 

Belediye yasal yollardan çalışıyor

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik “Bizce hukuka uygun olmayan bir ihale sonucu pqlaj belediyemiz elinden alındı. Süreç başında idari mahkemelere başvurduk. Yürütmeyi durdurduk. Yeni bir mahkeme kararı ile yürütmeyi durdurma kaldırılarak yerlerin teslimi istendi. Şimdi yeni bir hukuk süreci başlattık. Bundan olumlu sonuç çıkacak diye umuyoruz. Herhangi bir hukuksuzluk yapmamız mümkün değil. Ancak bizler Ortaca’nın duyarlı vatandaşları olarak konuşuyorum. Bu sahil ve yerlerin mutlaka kamunun elinde olması gerekir. Burası dünyanın incisi yerler. Eğer buradan üç kuruş harcanacaksa bu kamuya olmalı. Rant alanı olmamalı. Bu tür eylemlerimiz devam etmeli ve ben her zaman sizin yanınızdayım” dedi.

 

Denize ulaşım kapısı açılmadı

Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi’nin balık ürettiği Dalyan kanalından deniz tarafına geçmek isteyen eylemcilerin bulunduğu tekne kapıya geldiği zaman bir sürprizle karşılaştı. Kapıpıp açılması halinde balıkların deniz tarafına kaçacağı belirtilerek kapı açılmayıp teknelerin geçişine izin verilmedi. Yarım saatlik bekleyiş sonrasında teknelerin hızla geçişine izin verildi.

 

110 Robokop 30 Jandarma geldi

Teslimatın yapılması için saat 16.30’da İztuzu’na gelen ekibi plajdaki halk tesislerin bulunduğu bölüme sokmamak için el ele tutuşarak halka oluşturdu. “İztuzu halkındır, halkın kalacak” sloganlarının atıldığı sırada Dalyan Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Emre Altan İle Ortaca Jandarma Garnizon Komutanı Yüzbaşı Haluk Türkoğlu halkı yararak tesisler tarafına geçti. Burada Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile görüştü. Görüşmeye belediye avukatı Berna Babaoğlu da katıldı. Sahil Güvenlik’e ait botta konuşmalar sürerken halk bu kez çemberi daraltarak iskeleye kadar geldi. Dört ayrı teknede hazır bekleyen Robokop ile jandarmalar da iskeleye inerek halkın daha ileriye gitmesine engel oldu. Başkan Karaçelik tesislerdeki demirbaş eşyalar ile diğer satışa sunulan malzemelerin sayımı için 15 gün ek süre istedi. Bunun kabul edilmesinin ardından sözleşme yapıldı.

 

Başkan Karaçelik fenalaştı

Bir gece önceden itibaren konuyla ilgili toplantılar düzenleyen ve iki gündür uyumayan Başkan Karaçelik fenalaştı. Tansiyonunun 20/10 olduğu ortaya çıkınca acil olarak tekne ile Dalyan’a götürüldü. Ayrıca yine eylem sırasında bir bayan da fenalaşarak kendinden geçip yere yığıldı.

[Best_Wordpress_Gallery id=”77″ gal_title=”çevrecilerin zaferi”]

Bir cevap yazın