Göcek Tünelinde bile bile lades

Haber
Haberi paylaşın

Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan Göcek Tüneli’nin, 62 milyon liraya mal edilen ikinci tünelin, mevcut tüneli işleten firma ile yapılan sözleşmede ‘Gidiş-dönüş ücret alınır’ ibaresi dikkate alınmadan yapıldığı ortaya çıktı. Muğla İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu sonunda acı gerçeği açıkladı:

“Sözleşme bağlayıcı. Tüneli açamayız fakat değişik çareler düşünüyoruz”

İkinci tünelin yapımını, Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü üstlendi. 2 şerit, 8 metre genişlik, 7.56 metre yükseklik. 868 metre tüp uzunluğuna sahip, toplamda 964 metre uzunluğundaki tünel 2015 Aralık ayı ortalarında bitirildi. Son kontrollerin yapılacağı tünel, ücretli olacağı konusunda çıkan söylentiler üzerine halk eylemlerine de sahne oldu. Yaklaşık 62 milyon liraya mal olduğu açıklanan tünelin en erken 2016 Haziran’da hizmete girmesi kararlaştırıldı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu 7 Haziran seçimleri öncesinde Muğla’da yaptığı mitingin ardından yeni bitirilen bölümden geçişlerin ücretsiz olduğunu üzerine basarak söylemişti. Ancak aradan geçen sürede bir türlü tünelin açılışı gerçekleşmedi. Buna neden olarak da sürekli bahaneler ileri sürüldü.

 

Bilinen gerçek resmen açıklandı

İkinci tünelin açılamayışının nedeninin ilk tüneli yapan firma ile aradaki sözleşmede yer alan “Gidiş-geliş ücret alınacaktır” ibaresinin olduğu resmi olmayan kaynaklardan sürekli dile getirilmişti. Acı gerçek resmi ağızdan geçtiğimiz gün Muğla’da yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında açıklandı. Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu  “2002 yılında yapılan bir sözleşme var. Mevcut tüneli işleten firma ile yapılan sözleşmede ‘Gidiş-dönüş ücret alınır’ ibaresi var. Bu sözleşme bağlayıcı. Bu nedenle ikinci tünelin açılışı yapılamadı” dedi.

Bu açıklama akıllara “Madem böyle bir sözleşme vardı bu çözülmeden neden ikinci tünele o kadar para harcandı, bitirildi ve çürümeye terk edildi” sorusunu getirdi.

 

İşletme süresi 25 yıla düşürülecek

2006 yılında hizmete giren Göcek Tüneli’nin yüklenici firması tarafından inşaat dahil işletme süresinin 25 yıl olması da elin kolun bağlanmasına diğer bir neden. 2031 yılına kadar işletme hakkının 7 yıl geri çekilerek 2025 yılına indirilmeye çalışıldığını da belirten Çobanoğlu “Eğer Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onaylarsa yüklenici firmanın işletme süresinde bir kısalmaya gidilecek. Eğer SPK onaylarsa 2015 yılında firmanın işletme süresi dolacak. Yüksek olduğu belirtilen geçiş ücretlerde indirim konusunda yapabileceğimiz bir şey yok” diye konuştu.

 

Tünel bakıma alınacak

Göcek ikiz tünellerden halen işletmede olan mevcut tünelin bakıma alınacağını da sözlerine kaydeden Çobanoğlu şunları söyledi:

“Firmaya onarım yazısı yazdık. 4 ay gibi bir süre bakıma alınacak. Bu konuda da SPK onayı bekleniyor. Onarımın turizm sezonu öncesi yapılmasını talep ettik. Eğer bakım onaylanırsa 15 Mart’tan 15 Haziran tarihine kadar bakıma alınacak. Bu süreçte yapımı tamamlanan ikiz tünellerden ikincisi devreye girecek”

 

Yapım hatası iddiası

Tünelin yapımı sırasında hizmet veren eski bir şantiye yetkilisi yapım esnasında gerekli kontrollerin düzenli yapılmaması nedeniyle çok sayıda hatalar yapıldığını belirterek “Tüneldeki drenaj borularının çoğu kırık. Kırılanların üzerine beton dökülerek kapatılmış. Dolgu ve zemin etüt çalışmaları var ellerinde. Şartlara uygun malzeme kullanılsa akma kesinlikle olmazdı. Daha önemlisi eğer dikkat edilirse tüneldeki yolun ortasında bulunan drenajın da kapalı olduğu görülecek. Çünkü o drenaj kırıldığında onarım yerine onun da üstü kapatılarak iptal edildi” diye iddia etti.

[Best_Wordpress_Gallery id=”75″ gal_title=”göcek tüneli lades”]

Bir cevap yazın