MUÇEP: “Karabağlar Yaylamızı Yaşatalım”

Haber
Haberi paylaşın

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Muğla’nın Menteşe İlçesi Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi, Nail Çakırhan Salonu’nda , “MUÇEP’in yapısı ve işleyişinin gözden geçirilmesi” adı altında tek gündem maddesi ile toplandı. Toplantıya Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, imardan sorumlu ve şehir plancısı yardımcıları ile katıldı.

Bahattin Gümüş, Muçep’i çok önemsediklerini ifade ederken, belediye olarak ellerinden gelen destekleri verdiklerini ve vereceklerini söyledi. MUÇEP Menteşe Grubu Karabağlar Yaylası Çalışma Grubunun Muğla Karabağlar Yaylası”nın yayla niteliğini giderek yitirme tehlikesine ilişkin alınması gereken önlemlerle ilgili sorularına cevap veren Bahattin Gümüş ve çalışma arkadaşları “Bu güne kadar kesik ve irimleri yok ederek duvar ören ev sahiplerine ceza kesmekle kalmadık, bazılarını yıktık. Şimdi, gerek koruma kurulu, gerek Muğla Belediyesi, gerekse Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile çalışmalarımız sürüyor. Koruma altına alacağız” dedi. Gümüş, AVM’ler, çok katlı rezisdanslara Muğla’mızda yer vermeyeceğiz. Muğla’mızı kültür merkezi yapacağız” diye konuştu.

 

Basın Açıklaması Yapıldı

Muçepliler, öğle saatlerinde Muğla Karabağ Yaylası için bir de basın açıklaması yaptı. Öğleden sonraki toplantının bitimine hazırlanan sonuç bildirgesi ise şöyle:

“1. MUÇEP’in varoluş nedeni olan Doğal Sit Alanları değişiklikleri kabul edilemez . Sadece Muğla’da değil Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, özellikle koylar ve kıyılarda imarın önünü açan bu uygulamalara karşı, bütüncül olarak mücadele edilmeli, ilgili sivil toplum kuruluşları ile iletişim içinde olunmalı.

  1. MUÇEP  “Yaşam alanlarıma” dokunma temelinde ve gönüllülük esası ile kurulmuş “iletişim ve dayanışma” platformudur. İç işleyişi de, var olan kılavuzu doğrultusunda devam edecektir.
  2. MUÇEP içinde yer alan bizlerin öncelikli çabası yürüttüğümüz çevre mücadelesine Muğla’nın bütün ilçelerinden en geniş katılımın sağlanması için çabalamak olacaktır.  Bölgemizdeki ekolojik sorunlar, iletişim ağlarında duyurulacak, etkinlik veya destek istendiğinde koordine edilecek.
  3. Bugüne kadar oluşmuş, ancak bazılarının çalışmadığı görülen komisyon ve çalışma gruplarının üyelerine duyuru yapılarak, çalışmayanların kapatılması önerilecek. Bundan sonrası için, konu ve program, proje öneren gönüllülerin kendi komisyon/çalışma gruplarını kurarak, bir koordinatör belirleyerek sekreterlikle iletişimi sağlaması genel kabul görmüştür.
  4. Bugüne kadar tam randımanla çalışmadığı öne sürülen, ancak çoğunlukla bir dönem daha denenmesi istenen “mucep.com” iletişim ağı devam edecektir.
  5. www.mucep.orgweb sitesinin daha etkin kullanımı için, daha çok gönüllü kullanıcı tarafından güncellenmesi gerekmektedir. Bu konuda gönüllü olan arkadaşlarımıza web sitesinin yeniden tasarlanıp güncellenmesi işinin devredilmesine karar verildi. Katkı sağlamak isteyen arkadaşlara da kolaylık sağlanacaktır.
  6. Gündem dışı olarak,  MUÇEP Menteşe Grubu Karabağlar Yaylası Çalışma grubunun hazırladığı “Muğla Karabağlar Yaylası”nın yayla niteliğini giderek yitirme tehlikesine dikkat çeken, Muğla ve Menteşe Belediyeleri ile,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nü gerekli önlemleri alması için göreve çağıran basın açıklaması yapıldı.
  7.    Bir sonraki MUÇEP Meclis toplantısının Köyceğizli arkadaşlarımız içinde uygunsa Köyceğiz’de 3 ya da 10 Mart 2018 tarihinde yapılması kararlaştırıldı. Tarih netleşince ayrıca duyurusu yapılacaktır.

[Best_Wordpress_Gallery id=”57″ gal_title=”mucep toplantı”]

Bir cevap yazın