Marmaris’te yağış ve fırtına

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde, Pazar gecesi başlayan şiddetli lodos 16 metre uzunluğundaki gezi teknesini karaya oturttu. Bugün de gün boyu yağmur devam ederken rüzgarın hızı 26-50 km. arasında değişkenlik gösterdi. Aşırı sis nedeniyle denizde görüş zaman zaman 15 metreye kadar indi. Denize yağmur sularıyla ulaşan toprak nedeniyle körfez kızıla boyandı.

Marmaris artık kış aylarının etkisinde. Mevsim normallerinin üzerinde sıcak ve ılık geçen hava şartları normale dönünce yağmur ve fırtına da beraberinde geldi. Pazar günü başlayan fırtınada rüzgar hızını saatte 50 km.’ye kadar çıkardı. Bu nedenle de bir gezi teknesi Siteler mevkiinde  karaya oturdu. Yat Limanı, Kısa ve Uzunyalı mevkileri dalgaların sahile vurması nedeniyle sular altında kaldı. Özellikle Yat Limanındaki bazı restoran ve kafelerin masa ve sandalyeleri zor kurtarıldı. Marmaris-Muğla ve Datça Asparan Karayolu’na düşen küçük çaplı kaya parçaları trafiği aksattı. Kent merkezinin deniz gören sokaklarında apartmanların çatılarından uydu antenleri ve reklam tabelaları düştü. Atatürk Caddesi’nden Turban Mevkii’ne kadar 9 kilometrelik sahil yolunda bazı ağaçların dalları kırılarak yollara düştü.

 

Kaptanlara uyarı

Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı ekipleri telsiz anonsu ile, körfezde demirli teknelerin kaptanlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kaptanlar ile tekne mürettebatı geceyi teknelerinde geçirmek zorunda kaldı.

Aşırı yağmur nedeniyle doyan toprak da sel sularıyla denize ulaşarak körfezi yine çamura beledi.
Marmaris ve Muğla Büyükşehir Belediye ekipleri yollara düşen kaya parçaları ile ağaç dallarını kısa sürede temizleyerek olması muhtemel kazaların da önüne geçmiş oldu.

Bir cevap yazın