26 ottan meze, 80 çeşit yemek

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde yetişen 26 ot çeşidinden orijinal lezzetler ortaya çıkartarak mezeler yapan Balıkçı Fevzi’nin Yeri’nde ana yemek ve ara sıcaklarla yiyecek çeşidi 80’e ulaştı. Öncelikli olarak bölgede yetişen otlar başta olmak üzere soğuk ve sıcak mezeler ile deniz ürünleri büyük beğeni kazanıyor.

Kapari’yi ilk olarak kendilerinin yıllar önce Datça’dan sonra Türkiye’ye de tanıttıklarını belirten Fevzi Çıkıkçı’nın diğer sıra dışı olan ot mezeleri ise şunlar: Eşek helvası, kuşotu, yabani pancar, deniz börülcesi, köremen, sarmaşık, istifno, turpotu, hardalotu, cohoz, ısırganotu, kuşayak, sarıot, gelincik, tilkiotu, hindiba, radıka, zemperlik.

25 sene önce İzmir Karşıyaka’da yedek parça dükkanı işleten Fevzi Çıkıkçı, Datça’da bir lokanta açmak isteyen arkadaşına verdiği zamanın 20 milyonunu tahsil edebilmek için ailesiyle Datça’ya gelmiş ve geliş o geliş. Borçlunun ödeme gününü sürekli değiştirmesi nedeniyle oğlu Arda’nın ilkokula başlama vakti gelince Datça’ya yerleşmeye karar verilmiş. Alacaklının batmasıyla parasını alamayan ve boş durmaktan sıkılan Fevzi Çıkıkçı “O zamanlar Datça 3 bin 500 nüfuslu bir kıyı kasabasıydı. Restoran konusunda bir boşluğu gördük. Sahilde kıyıda ve köşede bildiğimiz restoranlar vardı ve hep şakşukadır, pancardır, piyazdır, favadır gibi mezeler vardı. Farklı bir meze türü ile Fevzi’nin Yeri Balık Lokantası diye bir yer açtık. Önce Datça’nın yöre otlarından mezeler hazırladık. İlk günden itibaren insanlara enteresan geldi ve hala da gelmeye devam ediyor” dedi.

 

Sadece Datça’da yetişen 26 ottan meze yaptık

Çıkıkçı şöyle devam etti: “İşe başladığımızda Deniz Börülcesi yapacağız ama Datça’da Deniz Börülcesi yetişmiyor. Bilen de olmadığından İzmir’den özel olarak getirtiyorduk. Pazarcılara tanıttık ve getirmeye başladılar. Şu anda haftada 300-400 bağ börülce satıyorlar ama biz bu kez herkes yapıyor diye vazgeçtik. Bu bölgede ot mezelerini sadece evlerde kavurarak veya salatasını yaparak yiyorlardı. Biz bu otların değişik mezelerini yaptık. Örneğin Kapari Datça’da yetişiyor ama filizi bilinmiyor. Osmanlı saray mutfağından bulduğumuz bir tarif ile bu filizin salatasını yaptık ve Datça’dan sonra Türkiye’ye Kapari’yi tanıttık. Eşek helvası, kuşotu, yabani pancar, deniz börülcesi, köremen, sarmaşık, istifno, turpotu, hardalotu, cohoz, ısırganotu, kuşayak, sarıot, gelincik, tilkiotu, hindiba, radıka, zemperlik tanıttığımız mezeler arasında. Şu anda Datça’da yetişen otlardan oluşan 26 çeşit ot mezemiz var”

 

Son buluşu Enginar

8-10 çeşit meze ile başlanılan rakam şu anda 80’u ulaşmış konumda. 80 çeşit yiyeceğin aynı anda yapılmadığını, dönüşümlü olarak günde 40 çeşidini yaptıklarını belirten Çıkıkçı “İlk geldiğimiz yıllarda Datça’da Enginar da yoktu. Deniz Börülcesi gibi İzmir’den eş dost ve arkadaşlarımızdan rica ederek tedarik ettik. Sonra Datça enginarın cenneti oldu. Şimdi bu enginarlardan Ahtapotlu, Sübyeli Enginar ile birlikte Bebek Enginar Salatası, Enginarlı Kaya Levreği, Çiğ Enginar Salatası, Enginar Tatlısı ve Enginar likörü yapıyoruz. Likörü geçen sene yaptık ve çok tuttu” diye konuştu.

 

Her sene yeni meze

Deniz Şakayığı veya Anemon denilen deniz canlısını Avrupa’da iki tane Michelin yıldızlı (kategorisinde çok iyi bir restoran) restoran dışında Türkiye’de de ilk kendilerinin tanıttığını belirten Fevzi Çıkıkçı “Tatlı su ile deniz suyunun birleştiği yerlerde kayalara yapışmış olarak yaşıyor. Yöre halkı deniz akrebi olarak biliyor. Tutmasını ve yakalamasını bilmezseniz elinizi yakabilir. Deniz suyu içinde canlı olarak muhafaza ediyoruz. Tadı midyeyi andırıyor ama özelliği her yerde olmayışı ve az sayıda insanın bilmesi. Deniz antibiyotiği olarak da söylenebilir. Kendi müşterisi oluştu ve özel olarak bunu yemek için bir gün önceden haber veriyorlar, gidip canlı yakalayıp geliyoruz” dedi.

[Best_Wordpress_Gallery id=”51″ gal_title=”balıkcı fevzi”]

Bir cevap yazın