Tasarruflu Ampullerle İlgili Çok Önemli Uyarı

Haberi paylaşın

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı floresan lambalar ve tasarruflu ampuller ile çok önemli bir uyarıda bulundu: Sağladıkları elektrik tasarrufu yanında kırılmaları durumunda içerdikleri cıva nedeniyle sağlık açısından ciddi tehlike oluşturuyorlar.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, floresan lamba ve tasarruflu ampul kullanımının sağladıkları elektrik tasarrufu nedeniyle son yıllarda giderek artığına işaret etti.
Kırıldığında Cıva Hemen Buharlaşıyor
Mustafa Öztürk, “Floresan lambalar ve tasarruflu ampuller, sağladıkları elektrik tasarrufu yanında kırıldığında sağlık açısından ciddi tehlike arz etmektedir. Bu tehlikenin ana kaynağı da floresan lambalarda ve tasarruflu ampullerde bulunan cıva buharıdır. Çünkü bu lambalar kırıldığında içeriğindeki cıva ortamda hemen buharlaşır. Solunum yoluyla alınır ve ciddi problemlere neden olur. O nedenle depolanması, taşınması ve geri kazanımı sırasında çok dikkat edilmeli, uygun teknikler kullanılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Birçok Sağlık Sorununa Neden Oluyor
Kompakt floresan lambalarda lamba başına ortalama 5 miligrama kadar civa kullanımına izin verildiğine işaret eden Mustafa Öztürk, cıva buharının solunum yolu veya deriden geçişle insan vücuduna nüfuz etmesi sonucunda Alzheimer, bağışıklık sistemi problemleri, böbrek fonksiyon bozuklukları gibi birçok sağlık sorununa neden olduğunu anlattı.

 

Floresan Lambaları Evde Bekletmeyin
Mustafa Öztürk, “Bu nedenle floresan lambalar ve tasarruflu ampullerin kullanım ömrünü tamamladıklarında evlerde ve ofislerde bekletilmemeli. Taşınması esnasında kırılmaması için gerekli önlemler alınmalı ve 50 kilogram altındaki lambalar tüketici tarafından en yakın atık getirme merkezlerine bırakılmalı” dedi.

Kaynak: msn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Karanlıkta eğitim olmaz

Haberi paylaşınTweet   Nedir bu karanlık merakı, karanlık sevgisi, aydınlık düşmanlığı?   Çoluk çocuğu sabahın köründe sokaklara düşürmenin mantıklı bir izahı var mı? Aileler kahvaltıya karanlıkta oturuyor, çocuklar karanlıkta yolcu ediliyor, ailede çalışanlar işlerine karanlıkta gitmek zorunda kalıyorlar. Güya bu yıl düzelecekti güne karanlıkta başlama kararı. Ama düzelen bir şey […]