Köyceğiz Gölü kirleniyor iddiası

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesinde yerkabuğunun biçim değiştirmesi sonucunda oluşan (Tektonik) bir çukurun sularla dolması ve Dalaman Çayının getirdiği alüvyonların körfezin önünü tıkaması ile oluşan Köyceğiz Gölü’nün kirlendiği ileri sürüldü. Köyceğizli doğaseverler ile bir araya gelen MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) üyeleri birlikte çalışma kararı aldı. Kirliliğin nedenleri ve nasıl giderileceği araştırılıyor.

Namnam Çayı, Kargacık Çayı ve Yuvarlak Çay tarafından beslenen Köyceğiz Gölünde 2009 yılında da Muğla Üniversitesi (MÜ) Biyoloji Bölümü tarafından TÜBİTAK desteği, Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇK) ve yerel yönetimler işbirliğiyle “Köyceğiz Gölü’nde Ağır Metal Kirliliği Araştırma Projesi” gereğince kirlilik araştırması yapılmıştı. Araştırma sonunda da “Göl ve kanallar, turizme katkılarının yanında çevresindeki tarım arazilerinde narenciye üretimi yapılması ve yerleşim birimleri bulunması sebebiyle de yoğun bir tekne trafiğinin baskısı ve kirlenme tehdidi altında olma ihtimaline karşı dikkat edilmesi ve çalışmaların düzenli olarak yapılması gerekiyor” kararı verilmişti.

Aradan geçen yaklaşık 9 yıl boyunca gerekli incelemelerin yapılmadığı, kirliliğin olup olmadığının tekrar araştırılması ve olası bir kirlilik karşısınnda acilen önlem alınması için harekete geçildi. Yeni yıl öncesinde Köyceğiz’de biraraya gelen Köyceğizli doğaseverler ile MUÇEP üyeleri karşılıklı fikir alış verişinde bulundu.

 

Göl kirleniyor, kuş sayısı azalıyor

Köyceğizli doğaseverler arıtma yetersizliği, tarım ve diğer maden ocaklarının suyun kirlenmesine sebep olduğunu gölün suyunun kirlendiğini bu nedenle de kuşların sayılarında azalma olduğunu dile getirerek özellikle de Balıkçıl kuşlarının neslinin hızla tükendiğine dikkat çekti. MUÇEP’li üyeleri Doğa Derneği ile irtibat kurarak Ocak sonunda yapılacak KOSKS’da (Kış Ortası Su Kuşları Sayımları) Köyceğiz Gölü bilgilerine ulaşmak istediklerini dile getirdi. Yine MUÇEP üyeleri Su Ürünleri Araştırma Enstitüsünden de1998 yılından itibaren her yıl yapılmasına karar verilen 4 mevsimlik araştırmaların neticelerinin incelenmesi ve bunlara göre yeni yol haritasının belirlenmesi konusunda destek istedi.

 

Köyceğiz Gölü

Türü yerkabuğunun biçim değiştirmesi sonucunda oluşan (tektonik) tatlı su gölü olup deniz yüzeyinden yüksekliği 8 metre kadar. Dağlardan yedi kol halinde inen suların oluxturduğu Namnam, Kargacık ve Yuvarlak Çay tarafından beslenen Köyceğiz Gölü ülkemizde denize açılan tek göl olma özelliğini de taşıyor. Dünyada bu tür göllerden sadece 7 tane  bulunuyor. Göl fazla suyunu 10 km. uzunluğundaki kıvrım kıvrım Dalyan Kanalı ile Akdeniz’e boşaltıyor. Dalyan Boğazı ile Akdeniz’e bağlanan gölün kapladığı alan 6300 hektar. Köyceğiz gölünün yüz ölçümü ise 52 km². 120’nin üzerinde kuş türünün bulunduğu gölde ayrıca çeşitli balıklar da barınıyor. Gölün Sultaniye Kaplıcası ise 39 derecelik ısısı, 12 ayrı hastalığa iyi gelen şifalı suyu ve çamuru ile dünyaca meşhur.

Gölün ortasında halkın Aşık Adası ya da Hapishane Adası dediği ada tarihte önceleri askeri amaçlarla kullanılmış, sonra hapishane yapılmış. Cenevizlilerden kalan kale kalıntılarını görmek mümkün.

Göl, yıllardan beri sörf, yelken, kürek gibi su spor kulüplerinin vazgeçmediği kamp yerlerinin başında geliyor.

[Best_Wordpress_Gallery id=”33″ gal_title=”koycegiz kirleniyor”]