Nimara Mağarasına büyük ilgi

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesine 8 km. uzaklıktaki Yalancı Boğaz mevkiinden orman yoluyla ulaşılan tarihi Nimara Mağarası’na ilgi her geçen gün artıyor. Denizden 350 metre yükseklikteki mağara oldukça geniş galeri sahip ve mağara içinde çok sayıda sarkıt ve dikitler muhteşem bir görüntü veriyor.

Yalancı Boğaz’da karayla bağlantısı olmasına rağmen Cennet Adası olarak bilinen bölgenin en yüksek noktasında yer alan antik çağ yerleşimin güney batısında M.Ö.20.-10.bin yılı Roma dönemine ait insanların yaşadığı Nimara Mağarasının bir tapınım yeri olduğu tarih kitaplarında yer alıyor. 1998 yılında mağarada kum taşından yapılmış iki kadın heykelinin bulunması ve gün geçtikçe artan doğal ve arkeolojik tahribatın önlenebilmesi için Marmaris Belediye Başkanlığının katkıları ile Marmaris Müze Müdürlüğü tarafından 2007 yılında Temmuz -Ekim ayları arasında mağarayı kurtarmak amacı ile kazı çalışmaları yapıldı. 1999 yılında da I. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alındı. Yüksek sarkıt ve dikitler ile sütunların yer aldığı mağara Marmaris Müze Müdürlüğü ve Marmaris Belediye Başkanlığınca yapılan yürüyüş yolu ile birlikte 18 Mayıs 2008 tarihinde ziyarete açıldı. Mağara tabanında kalker tabakası içinde 1500 kadar renkli cam, keskiler, dilgiler ve taş kemikten yapılmış delici alet uçları bulundu. Veriler doğrultusunda, mağarada kesici alet kullanılarak eşya yapılan, Tunç Çağı’na kadar bir boncuk atölyesinin olduğu düşünülüyor. Gölgede 42-43 dereceyi bulan Marmaris sıcağında mağaradaki sıcaklık 16-17 derece civarında hissedilmesi nedeniyle gezenlerin ilgisini çekiyor.

 

İlgi büyük ama koruma yok

Eldeki imkan ve kısıtlı personelle belli aralıklarla kontrol edilebilen, Marmaris Müze yetkililerinin de korumakta çaresiz kaldığı mağara gezenlerin insafına kalmış durumda. Yazın olduğu kadar kış aylarında da ilgi gören mağarada sarkıt ve dikitler ziyaretçileri tarafından tahribata uğratılmış. Bazı dikitlerin üst bölümleri kırılmış, bazılarını ise üzerlerinde her yerde rastlanan türden aşk ilanlarıyla dolu.

Marmaris’te eğitime büyük destek veren Ahu Hetman Vakfı’na ait Gökkuşağı Grubu’nun düzenlediği kültür gezisine katılan öğrenciler mağarayı görmekten çok mutlu olduklarını dile getirdi. Ufuk Koleji öğrencisi 10 yaşındaki Necdet Üney, çok güzel bir mağaraya geldiklerini, sarkıt ve dikitleri gördüklerini ve hala sarkıtlardan suların damladığını belirterek “Mağara bakımlı ve gerçekten görülmesi gereken yerlerden birisi ama yerlerdeki boş bira şişelerini atanları kınıyorum” dedi. Aynı okulun 9 yaşındaki öğrencisi Sudenaz Anar ise “Burası gerçekten çok güzel. Sarkıt ve dikitlerin birleşerek oluşturdukları sütunları inceledik. Burada olmaması gereken bazı atıklar bizleri üzdü” diye konuştu.

 

Tarihimizi koruyalım

Şehit Ahmet Benler İlköğretim Okulu öğrencisi 9 yaşındaki Can Gözcü “Nimara Mağarasına gidileceğini duyunca bir an önce gidebilmek için adeta sabırsızlandım. Yerin güzel olduğunu fotoğraflarından incelemiştim. Gezince fotoğraflardan çok daha güzel olduğunu gördüm. İlk kez bir mağara içinde sarkıt ve dikit görüyorum. Bazı sarkıtları çeşitli hayvan ve eşyalara benzeterek çok güzel zaman geçirdik. Bu kadar güzellikler çevreye atılan atıklar ve tarih üzerine yazılan saçma sapan yazılarla zarara uğratılmış. Lütfen tarihimizi hep birlikte koruyalım” dedi.

[Best_Wordpress_Gallery id=”27″ gal_title=”niamara”]