Minikler Marmaris’te bir ilki başardı

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde 9 yıldan bu yana 2-6 yaş grubu çocuklara eğitim veren Çizmeli Kedi Kreş ilçede bir ilki gerçekleştirerek “Oyun Temalı İngilizce” ve yine “Oyun Temalı Yoga” derslerinde büyük başarı sağladı. 4,5 ayda öğrendiği İngilizce ile çocuklar drama oynar hale geldi. Yoga konusunda ise beklenenin çok daha üzerinde başarı sağlandı.

6 eğitmen ile 40 minik çocuğa Mental Aritmetik, Matematik Oynuyorum, Mutfak, Arkeoloji, Teknoloji, Peyzaj, Mandala, Scamper, Sudoku ve Proje çalışmalarının yanı sıra Tarım Atölyesi, Yaşamın İçinde, Yaratıcı Drama, Fen ve Doğa Deneyleri, Yarışmalar, Sokak Oyunları Yaratıcı Etkinlik ve Değerler Eğitimi etkinliği verdiklerini belirten kreş sahibi Nilüfer Güler “Çocuklarımıza yaşamın içinde öğretiyoruz. Oyun içinde öğreniyorlar. Sahneye çıktıklarında onlar gösteri yapmıyor, oyun oynuyorlar. Şu gerçeği unutmamak gerekir ki onlar yaşarken gösterirsek görür, anlatırsak dinler ama birlikte yaparsak öğreniyorlar” dedi.

 

6 yaşında İngilizce drama

Marmaris’te bir ilki başararak miniklere “Oyun Temalı İngilizce” ve yine “Oyun Temalı Yoga” dersleri veren aile danışmanı, oyun terapisti ve sosyolog Çağrı Çağın Berme “Aylık ders program akışına haftanın temasını belirliyorum. Tema içindeki kelimeler üzerinde bazen bildiğimiz bir sokak oyunundan uyarlanmışı olabileceği gibi, öğrettiğim kelimelerden bir hikaye oluşturup oyunlar türetiyorum. Derslerimde mutlaka kendi yaptığım farklı oyuncak ve materyaller kullanıyorum. Bir de vazgeçilmezimiz İngilizce şarkılar. Bu konuda da bazı çocuk şarkılarının ezgilerini kullanırken sözlerini ben yazıyorum. Böylece şarkılarda hep çocuklara öğrettiğim kelimeler oluyor ve iyice pekişiyor. Kelime dağarcıkları aldıkları haftalık ders saatine göre değişir. Örneğin bir haftada 3 gün derse katılanlar 4 kelime, her gün katılanlar haftada 8 -10 kelime öğreniyor. Bu sene 4,5 aylık eğitim sonunda çocuklarımız İngilizce drama oynayacak” dedi.

 

Yoga da durum nasıl

Berme bununla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Yoga, beden ve ruhun bir ve bütün hareketini önemser. Ruh ve beden bütünlüğü dengedir. Sağlıklı olmak bu bütünleşmenin söz konusu olması demektir. Bu bütünlüğü sağlayabilmek için yoganın kendi yöntemleri vardır. Özellikle zihin terbiyesinden yola çıkarak düşüncelerimizi fark etmemizi ve onları dengelememizi sağlar. Dengelenmiş bir zihin ruha ve dolayısıyla bedene de denge getirir. Yogada an farkındalığı üzerine konuşuruz. Annesiyle dolaşmaya çıkan bir çocuğun eline tableti verirseniz hangi an farkındalığından bahsedebiliriz? Ya da ekran karşısında sürekli bir şeyler izleyen bir çocukta zaman ve mekan algısını ne derece sorgulayabiliriz? Biz bunların hepsini çocukta oyunla sağlıyoruz. Duruşlar, nefes teknikleri ve medite gibi temel taşlarının her biri çocuk oyun araçları ile özdeşiyor. Duruşlar bazen bir hayvan, bazen bir ev eşyası olarak hikayelerin içinde yer alıyor ve hikaye dinlenirken diğer yandan da hikaye içindeki duruşu bir hayvan veya eşyayı taklit ederek yapıyoruz. Bazen hikaye, drama, bazen oyun. Bu çalışmalarda yarışmak, rekabet, ödül ve ceza gibi yöntemlerin hiçbiri söz konusu değil. Çocuklarımızı rekabete ve hırsa teşvik eden bir eğitim sistemimiz var. Cezalandırma belki kalktı ama ödüllendirme kullanılıyor. Yogada çocuk tamamıyla özgür, zorlama yok. Çocuk yoga dersine önceleri ruh ve fiziğinin elverdiği ölçüde katılıyor. Fakat zaman içinde tüm çocukların bir bütün halinde hareket ettiğini gözlemliyorsunuz.”

[Best_Wordpress_Gallery id=”11″ gal_title=”cagın”]