Göcek Koyları pislikten geçilmiyor

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Fethiye ilçesine bağlı yatçıların uğrak yeri olan dünyaca ünlü Göcek koyları ve vericilerin bulunduğu tepe çöplüğe dönmüş vaziyette. Özellikle piknikçilerin titiz davranmamaları koylarda pis görüntülere neden oluyor. Arıtma tesislerinin yanındaki koy ise tekne atıklarından geçilmiyor.

Yaklaşık 42 kilometre karelik bir alanda kurulu olan Göcek 1980 yılından sonra özellikle yatçılar tarafından keşfedilmesine rağmen kısa sürede dünya markası oldu. Özellikle coğrafi yapısı, sakin bir liman oluşu sebebiyle en küçük teknelerden mega yatlara kadar her boy tekne için zevkli bir mavi yolculuk sağlayan Göcek sürekli olarak ünlülerin uğrak yeri konumunda. Bir belde belediyesi iken Muğla’nın büyük şehir olmasının ardından Fethiye’nin Mahallesi konumuna dönüşen Göcek’te tatile gelenlerin de duyarsızlığı nedeniyle koylar çöp deryasına dönüştü. Kara yoluyla ulaşımın olduğu ve insanların piknik yaparak denize girebildikleri, çadır kurarak kamp yapabildikleri alanlarda belediyeye ait çöp bidonları olmasına rağmen çevre pislikten geçilmiyor. Bunların başında da koylar olarak Böngüç Limanı, Osmanağa, Doruklu, Günlük Koyu, Küçük Karanlık ve Boynuz Bükü geliyor. Kara bölümünde ise Göcek ile İnlice arasında kalan vericilerin bulunduğu tepe ise ciddi anlamda bir çöplüğü andırıyor. Hatta Büyükşehir Belediyesine ait çöp araçları bile buraya çöplerini atarken çeşitli kereler görülerek şikayetler yapıldı ama alan çöplükten kurtarılamadı.

 

Çöpler arasında kamp

Eski Etibank, Ayten koylarını geçip Clup Marina ve devamında da Rixos tesislerinden sonra toprak yoldan ilerleyerek çadır ya da karavanla kamp yapabilecek yerlerde konaklayanların da çöpler içinde durmaları ise görenleri şaşkına uğratıyor. Hafta arasında bile çöpten geçilmeyen bu alanlar hafta sonunda çok sayıda günübirlik gelen tatilciler ile çok daha perişan hale geldiği de kesin.

 

Arıtma tesisi yanı tekne mezarlığı olmuş

Sahil Güvenlik tesislerinden sonra gelen arıtma tesislerinin hemen yanında bulunan tekne bağlama ve çekek yerinin arkası ise adeta bir tekne ile tekne atığı mezarlığı konumuna dönüşmüş. Karşı tarafında Clup Marina’nın da yer aldığı alandaki özellikle cam kırıkları güneşin de etkisiyle her an yangın çıkma ihtimalini taşıyor olması ilgililerin bile dikkatini çekmiyor.

[Best_Wordpress_Gallery id=”15″ gal_title=”göcek_koy_pisilik”]