Akyaka her mevsim başka güzel

Haber
Haberi paylaşın

İTALYA’da doğarak 25 ülkeye yayılan ve halen Cittaslow ağının (Sakin Şehir) 166 üyesinden birisi olan Muğla’nın Ula İlçesine bağlı Akyaka mahallesi, kışın da başka güzel. İçlerinde Su Samurunun da bulunduğu 15 çeşidi memeli olmak üzere 170 çeşit hayvan türü ile 2 bin 700 metre uzunluğundaki Kadın Azmağı içindeki bitkilerin de koruma altında olması bölgeye başka bir güzellik sağlıyor. Bölgeyi yılda 300 bin kişi ziyaret ediyor.

Nüfusun 50 binden az olması, geleneksel mimarinin korunarak eserlerin restore edilmesi, taşıt trafiğinin azaltılarak yayalaştırmaya önem verilmesi, fastfood yerine yerel ürünlerin ön plana çıkarılması, organik tarımın desteklenmesi, gürültü ve hava kirliliğinin önlenmesi, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, tasarruf gibi kıstasları içinde barındıran Seferihisar, Gökçeada, Taraklı, Yenipazar, Yalvaç, Vize, Perşembe ve Halfeti ile birlikte Sakin Şehir olan Akyaka kış aylarında da turist çekmeyi başarıyor. Özellikle en sıcak aylarda bile 12 dereceyi geçmeyen soğuk suyu ile içindeki çeşit çeşit koruma altındaki bitkileriyle tanınan 2 bin 700 metre uzunluğundaki Kadın Azmağı üzerinde tekneyle yol almanın tadı çok başka. 10 lira karşılığında azmağı bir başta öteki başa götürüp getiren tekne sahipleri aynı zamanda azmak ile ilgili bilgiler de veriyor. Bölgede su samurlarının yaşadığını ve hatta su içindeki bazı koruma altındaki bitkilerin salata yapıldığı, bir başka çeşidinin ise balığın yanında çok güzel bir meze olduğu da açıklanıyor.

Mimarisi dillere destan

Akyaka, gazeteci, şair ve mimar Nail Çakırhan’ın satın aldığı iki arazi üzerinde hızla hayallerindeki evi inşa ederek geleneksel Muğla mimarisini modern detaylarla harmanlaması sonrasında 1983 yılında Ağa Han Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü hak kazanmasıyla adını duyurdu. Şu anda Akyaka’da yapılaşmak zorunlu olarak tek tip.

Akyaka’nın Sakin Şehir olmasıyla birlikte turist akışı da arttı. Bölgeye günübirlik olarak 180 bine yakın ziyaretçi gelirken, belediye otobüslerinin de yılda 150 bine yakın kişi taşıdığı kayıtlarda bulunuyor. Kış aylarındaki ziyaretler de hesaba katıldığında bu rakam 300 bine çıkıyor.

[Best_Wordpress_Gallery id=”9″ gal_title=”Akyaka”]